Dentysta Pszczyna, sprawdź już dziś!

Stomatologiczne centrum medyczne

Endodonta Pszczyna | Profesjonalne usługi stomatologiczne

Endodoncja, czyli kanałowe leczenie zębów nieodwracalnie uszkodzonych w wyniku głębokiej próchnicy lub urazu. Lekarz endodonta usuwa zakażoną lub martwą miazgę zęba, oczyszcza kanały, odkaża i szczelnie wypełnia. Leczenie jest przeprowadzane przy użyciu znieczulenia miejscowego. Jest całkowicie bezbolesne. W 99% przypadków odbywa się na jednej wizycie. Poprzedzane jest wnikliwą diagnostyką radiologiczną.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Próchnica zębów pojawia się, gdy zęby nie są odpowiednio czyszczone lub gdy szkliwo zostało osłabione przez kwasy z jedzenia lub napojów. Bakterie przyczepiają się do powierzchni zębów i zaczynają je niszczyć, powodując ubytki (dziury). Jeśli ubytek nie zostanie odpowiednio szybko wyleczony, może doprowadzić do zakażenia kanału korzeniowego. W niektórych przypadkach może to spowodować powstanie ropnia (kieszonki wypełnionej ropą) wokół zęba, co może być bardzo bolesne! Leczenie kanałowe w naszej klinice wykonują lekarze dentyści specjalizujący się w endodoncji (leczeniu kanałowym). Przeprowadzane jest pod mikroskopem z użyciem endometru i najnowszych maszynowych systemów endodontycznych. Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy bakterie zainfekowały komorę miazgi wewnątrz zęba – tam, gdzie krew przepływa przez drobne naczynia (tętnice) i łączy się z nerwami, które umożliwiają odczuwanie gorącej lub zimnej temperatury na języku.

Głównym celem leczenia kanałowego jest wyeliminowanie infekcji i uratowanie zęba. Obecność infekcji w kanale korzeniowym oznacza, że znajduje się w nim patogenna mikroflora (bakterie), która wywołuje stan zapalny i uszkadza tkanki. W ciężkich przypadkach może to doprowadzić do martwicy miazgi (martwej tkanki), a nawet do jej całkowitego zaniku. Jeśli tak się stanie, musimy natychmiast interweniować, przeprowadzając leczenie kanałowe.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Oprócz zlikwidowania stanu zapalnego chcemy również usunąć z zęba całą zainfekowaną materię, aby w kanale korzeniowym nie pozostały żadne bakterie. Dokonujemy tego poprzez oczyszczenie i odkażenie kanału korzeniowego i wypełnienie go obojętną substancją, która zabezpieczy go przed nowymi infekcjami. Leczenie endodontyczne jest skomplikowanym zabiegiem, który składa się z kilku etapów. Pierwszy polega na usunięciu chorej tkanki miazgi i stworzeniu bariery wierzchołkowej, która zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Drugi etap to założenie wypełnienia i odbudowy zęba. W trudnych przypadkach koniecznością może być większa liczba wizyt. Dlatego zawsze zachęcamy do naszych pacjentów do regularnego udawania się na wizyty kontrolne, aby w jak największym stopniu eliminować u nich konieczność leczenia kanałowego. Najlepszym sposobem na zapobieganie uszkodzeniom zębów jest ich właściwa pielęgnacja. Regularne wizyty u dentysty są niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich problemów, zanim staną się one poważne!

Po leczeniu

Jak przygotować się na leczenie kanałowe? Jak postępować po zabiegu?

Leczenie kanałowe nie wymaga specjalnych zaleceń, jednak prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na czas działania znieczulenia – nie należy w tym czasie jeść. Ponadto należy uważać na gorące i twarde pokarmy, które wymagają intensywnego żucia – należy ich unikać do końca dnia, w którym odbył się zabieg. Po zakończonym leczeniu warto monitorować stan tkanek okołowierzchołkowych oraz szczelność materiałów poprzez kontrolne badanie radiologiczne, a także kontrolną wizytę u dentysty.

FAQ

Do powszechnych oznak i objawów, które mogą wskazywać na konieczność leczenia endodontycznego, należą: uporczywy ból zęba, wrażliwość na ciepło lub zimno, obrzęk, tkliwość lub drenaż wokół zęba, przebarwienie zęba lub utrzymujący się nieprzyjemny smak w ustach.

Dzięki nowoczesnym technikom i znieczuleniu miejscowemu, leczenie endodontyczne na ogół nie jest bolesne. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort lub ból po zabiegu, który można opanować za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez dentystę po zabiegu, aby zapewnić optymalne gojenie i powrót do zdrowia.

Leczenie endodontyczne, znane również jako leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny polegający na usunięciu zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi z wnętrza zęba, a następnie oczyszczeniu, ukształtowaniu i wypełnieniu systemu kanałów korzeniowych w celu zapobieżenia dalszej infekcji i uratowania zęba.

Uwaga Pacjenci!

Godziny otwarcia kliniki:
29 kwietnia – NIECZYNNE
30 kwietnia – czynne od 10:00 do 20:00
1-3 maja – NIECZYNNE